PANORAMATICKÁ FOTOGRAFIE - DÍL 1.
PANORAMATICKÁ FOTOGRAFIE KRAJINY - Panoramatická fotografie, je téma, které mě poslední dobou ohromně baví. Rozhodl jsem se napsat na toto téma tři články, ve kterých bych se s vámi rád podělit o své zkušenosti při pořizování tohoto druhu fotografií. Téma je to ohromné, tak doufám, že se mi do třech článků vejde vše obsáhnout, tak aby to bylo alespoň trochu srozumitelné a mělo vše hlavu a patu. První bude tento článek o tom, jak jsem se k panoramatické fotografii dostal, druhý o samotném focení a třetí o editaci.
PROČ MĚ BAVÍ PANORAMATICKÁ FOTOGRAFIE
Když jsem před lety začínal s fotografováním krajiny, tak asi jako každý jsem se díval na ostatní autory a jejich fotografie, kterými jsem se snažil co nejvíce inspirovat a pochopit principy vzniku takových fotografií. Inspiraci jsem hledal jak u známých českých fotografů, tak samozřejmě jsem se ohlížel i po známých jménech v zahraničí. Při prohlížení různých fotogalerií či webových stránek jsem postupem času zjistil, že mě nejvíce zaujme panoramatická fotografie, která je prostě v něčem trochu jiná, než klasické pohledy ve formátu 3:2 či 4:3.
Následně až v terénu při samotném focení jsem pochopil proč mě panoramatická fotografie vždy nejvíce zaujala. Důvod je jednoduše prostý a to je to, že panoramatická fotografie zobrazuje mnohem širší záběr a ve finále umožňuje divákovi zobrazit kompletní pohled na danou scénu. Co si pod takovým pojmem představit? Pokaždé, když jsem přijel s fotoaparátem na nějakou vyhlídku a byl pěkný západ či východ slunce, tak jsem udělal sice úžasnou fotografii, ale vždy to byl pouze jen nějaký výřez z celé scény, kterou mi příroda nabídla a to mě velice mrzelo. Tohle ale vše řeší panoramatická fotografie, která tento kompletní zážitek z dané lokace dokáže mnohem více, či kompletně zobrazit.
Každopádně na fotografii v klasickém formátu 3:2 jsem vůbec nezanevřel, natož na formát 1:1, do kterého fotím Fine Art černobílou fotografii a ohromně mě to naplňuje. Vraťme se ale tedy k panoramatické fotografii, o které je tento článek.
VÝHODY PANORAMATICKÉ FOTOGRAFIE
Panoramatická
fotografie má pro 3 výhody, které jsou pro mě velice důležité
1. výhoda je
výše popsaný důvod, tj. zobrazení co nejvíce z dané scény na lokalitě, tak
aby fotografie diváka vtáhla co nejvíce do obrazu.
2. výhoda, ne
méně důležitá je obrazová kvalita. V dnešní době to téma už není tak
horké, jelikož mnoho nových fotoaparátů má velmi kvalitní rozlišení snímače.
Každopádně i tak pokud výsledné panorama poskládáme z více podkladových
fotografií, tak má výsledná fotografie výrazně větší rozlišení.
3. výhoda je pro
mě spíše taková výzva. Tato výzva spočívá v tom, že není vždy úplně snadné
najít v terénu pro tvorbu panoramat vhodnou kompozici. Vždy je na místě více faktorů, které do výsledné fotografie mohou nevhodně zasáhnout.
S tím souvisí i samotné plánování a přemýšlení o finální fotografii.
Následně pokud se vše sejde a podaří se udělat pěkné panorama podle mých
přestav, tak z toho mám radost a vždy mě to posune dál a zároveň
motivuje.
NEVÝHODY PANORAMATICKÉ FOTOGRAFIE
Jako všechno, tak i panoramatická fotografie má své nevýhody. Hlavní nevýhoda, která odrazuje některé fotografy od pořizování panoramatických fotek je, že v hledáčku či v Live View fotoaparátu není vidět konečná fotografie. Člověk musí mít při focení trochu představu o tom, jak by měla výsledná fotografie vypadat. Od toho se následně odvijí použití vhodného objektivu a zvolená ohnisková vzdálenost. Další úskalí číhá v editaci v počítači, když skládáme jednotlivé podkladové fotografie v postprocesu. Pokud byla některá podkladová fotografie vyfocena špatně, tak je znehodnoceno prakticky celé panorama a nelze to nijak opravit, nemluvě o samotném postprocesu, který je mnohdy více časově i technicky náročnější.
V dalším článku o panoramatické fotografii bych se rád s vámi podělil čím fotím, a jak fotím panoramatickou fotografie.